• Dünya
 • Afganistan’da yönetimin devri için hazırlıklar yapılıyor.

Afganistan’da yönetimin devri için hazırlıklar yapılıyor.

Taliban militanları, Afganistan’ın başkenti Kabil’e girdi. Taliban’dan yapılan açıklamada başkent Kabil’in merkezinin güç kullanılarak ele geçirilmeyeceği duyuruldu.


Ülkede tüm büyük vilayet merkezleri ve sınır noktalarını ele geçiren Taliban‘ın, başkent Kabil‘e girdiği bildirildi.İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Taliban’ın, başkent Kabil’in kenar mahallelerine girmeye başladığı belirtildi.


Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin istifa ettiği öne sürülüyor.


Taliban‘ın başkent Kabil‘e girişiyle birlikte Afganistan‘da yönetimin devri için hazırlıklar yapılıyor.

Afgan hükümeti ile Taliban arasında gerçekleştirilmesi planlanan müzakereler başlamadan, Cumhurbaşkanı Gani’nin istifa ettiği ileri sürüldü.


Afgan hükümet güçleri, stratejik öneme sahip olan Bagram Havalimanı’nın da Taliban’a teslim edildiğini aktardı.  Taliban’dan yapılan açıklamada ise başkent Kabil’in merkezinin güç kullanılarak ele geçirilmeyeceği duyuruldu. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil’in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı. Mücahid, “İslam Emirliği, bütün savaşçılarına Kabil’in kapıları önünde durma ve şehre girme teşebbüsünde bulunmama emri veriyor. Hiç kimseden intikam alınmayacak. Askeri ve sivil alanda Kabil hükümetine hizmet etmiş olan herkes affedildi” dedi.


İdam, recm ve hadım gibi cezaların mahkemelere bağlı olacağını söyleyen Mücahid, “Kadınların haklarına saygı göstereceğiz” açıklamasında bulundu.


Öte yandan, Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, gerilim tırmanırken ABD ordusu, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki büyükelçiliğini tahliye etmeye başladı.


ABD’li yetkililerden biri, Reuters’a demecinde, “Çalışanların çoğu ayrılmaya hazır. Büyükelçilik çalışmaya devam ediyor” diyerek ‘küçük bir grubun’ elçilikten ayrıldığını sözlerine ekledi. Bu arada Almanya Dışişleri Bakanlığı, Kabil’deki büyükelçiliği kapatma kararı aldı. Bakanlık, tüm Alman vatandaşlarına ülkeyi terk etme çağrısı yaptı.

Yönetimin devri için müzakereler başlıyor

Afganistan‘da Taliban’ın başkente girmesinin ardından yönetimin devri için müzakerelere başlanıyor.Afganistan İçişleri Bakanı Vekili General Abdul Settar Mirzakval, Twitter hesabında paylaştığı videoda, Taliban‘ın başkente girmesinin ardından Kabil’e saldırılmayacağını ve yönetimin devri konusunda müzakerelere başlanacağını açıkladı. Mirzakval, Kabil halkına seslendiği konuşmasında, “Afganistan İçişleri Bakanı Vekili sıfatıyla tüm emniyet güçlerinin, özel kuvvetlerin ve diğer personelin şehrin güvenliğini sağlamak için farklı yerlerde görevlerini sürdürmelerini emrettim. Halkımız hiç endişe etmesin. Şehirde şu an güvenlik sorunu yok” ifadesini kullandı.Afganistan İçişleri Bakanı Vekili ayrıca başkentin kenar mahallelerine giren Taliban’ın Kabil’e saldırmayacağını belirterek, “Yönetim, barışçıl şekilde geçici idareye teslim edilecek. İktidar geçişi barışçıl şekilde gerçekleşecek” değerlendirmesinde bulundu.


Afganistan Savunma Bakanı Vekili Bismillah Muhammedi de yayınladığı video mesajında, Kabil’in güvenliğine dair teminat vererek, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin siyasi seçkinlere Taliban ile anlaşmaya varma yetkisi verdiğini ve bir anlaşmaya varılana kadar Kabil’e saldırı olmayacağını dile getirdi.Afganistan İçişleri Bakanlığının mesajı, Gani’nin istifa edeceği yorumlarına neden olurken, Gani henüz resmi açıklama yapmadı.

Taliban Sözcüsü Şahin: İktidarı birkaç gün içerisinde devralmayı umuyoruz

Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, yaptığı açıklamada, örgüt militanlarının Afganistan’ın başkenti Kabil’e çok az direnişle ulaşmasıyla, birkaç gün içinde barışçıl bir iktidar geçişi beklediklerini söyledi.Şahin, örgütün kadınların haklarının yanı sıra medya çalışanları ve diplomatların özgürlüklerini de koruyacağını sözlerine ekledi.


Sözcü, BBC’ye verdiği röportajda, “Özellikle Kabil kentindeki insanlara mallarının ve hayatlarının güvende olduğunu garanti ediyoruz” dedi.Şahin, “Tüm Afganların katılacağı kapsayıcı bir Afgan hükümeti arayışındayız. Politikamız kadınların eğitime ve işe erişebilmesidir” diye ekledi.

0 0 0 0 0 0

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

  Sıradaki haber:

  Haiti’de deprem: 304 kişi hayatını kaybetti..

  'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.