• Dünya
 • Netanyahu, koltuğunu kaybetmemek için son kartlarını oynuyor

Netanyahu, koltuğunu kaybetmemek için son kartlarını oynuyor

İsrail’de Benyamin Netanyahu, 12 yıllık başbakanlık görevini sonlandıracak olan Lapid-Bennet koalisyonu için sağcı milletvekillerine seslenerek, “tehlikeli sol hükümete karşı çıkmalısınız” dedi.

Resmi Twitter hesabından yeni koalisyonla ilgili ilk kez açıklama yapan Netanyahu, “Sağın oyları ile seçilenler, tehlikeli sol hükümetin kurulmasına karşı çıkmalı” diyerek Arap milletvekillerinin de bu koalisyonda yer aldığını ifade etti.

Koltuğu sallanan Netanyahu’nun, Yesh Atid Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett’in öncülüğünde kurulacak koalisyonu engellemek amacıyla müttefiklerini “acil” toplantıya çağırdığı bildirildi.

Netanyahu son kartlarını oynuyor

Yerel basında çıkan haberlerde, Netanyahu’nun çağrısı üzerine yapılacak toplantıya İsrail Başbakanı’na destek veren ve Ultra-Ortodoks Yahudileri temsilen eden Şas ile Birleşik Tevrat Partisinin önemli isimlerinin yanı sıra Meclis Başkanı Yariv Levin’in de katılmasının beklendiği belirtildi.

Toplantının amacının Lapid-Bennett liderliğinde bir koalisyon hükümetinin kurulmasını önlemek için ne tür adımlar atılabileceğine ilişkin fikir alışverişinde bulunmak olduğu ifade edildi.

İsrail’de 12 yılı aşkın süredir başbakanlık görevini yürüten Netanyahu’ya muhalif partiler, dün akşam koalisyon hükümetini kurma konusunda anlaşmıştı.

Netanyahu’yu koltuğundan edecek koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için 14 Haziran’a kadar Mecliste güvenoyu alarak yemin etmesi gerekiyor.

Netanyahu’nun partisi Likud milletvekili olan Meclis Başkanı Levin’in güvenoyu oturumunu geciktirmeyi amaçladığı dile getiriliyor.

Lapid-Bennett koalisyonunda yer almayı kabul eden partiler ise bunun önüne geçmek ve güvenoyu oturumunun bir an önce yapılması amacıyla Levin’in yerine yeni bir Meclis Başkanı seçilmesi için gerekli dilekçeyi bugün sunmuştu.

0 0 0 0 0 0

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

  Sıradaki haber:

  Yeni Kaledonya üçüncü ve son defa Fransa’dan ayrılmayı oylayacak

  'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.